Finanse osobiste

Dobre zarządzanie finansami osobistymi to unikanie błędnych decyzji, oszczędne gospodarowanie pieniędzmi a także możliwości pomnażania pieniędzy.Posiadacz konta bankowego nie musi posługiwać się gotówką. Ona nie tylko spoczywa bezpiecznie w banku, ale także pracuje na korzyść właściciela, bo jeżeli umiejętnie skorzystamy z oferty banków to nasze pieniądze oprocentowane będą wyżej niż wskaźnik inflacji. Pieniądze są więc podwójnie bezpieczne – nie można ich zgubić, ani ukraść, nie stracą też na wartości z powodu inflacji.

Najtańsze usługi oferują banki internetowe lub gwarantujące internetowy dostęp do konta. Dzieje się tak dlatego, że korzystając z Internetu nie angażujemy pracowników banku w realizację naszych spraw (np. wysyłanie przelewów). Płacąc rachunki przez Internet nie zapłacimy żadnej lub niewielką opłatę za przelewy (0-1 PLN), podczas gdy zlecając przelew w siedzibie banku możemy zapłacić nawet kilkanaście złotych.Zakładając konto jest pewne, że będziemy posługiwać się kartą bankową, choćby po to by wypłacać pieniądze z bankomatu. Koniecznie więc należy sprawdzić, ile kosztuje wydanie i miesięczna obsługa karty (zwykle nic) i jakie są koszty wypłaty gotówki w bankomatach. Najczęściej użytkownik nie płaci dodatkowo wypłacając pieniądze z bankomatu swojego banku.

Coraz większą popularność zyskują banki internetowe, czy też po prostu internetowe systemy banków tradycyjnych. Klient ma oczywiście wybór – iść ze swoją sprawą do fizycznej placówki bankowej, czy też załatwić swoje sprawy przez Internet. Ktoś, kto raz spróbuje wejść na swoje konto bankowe przez Internet, nie będzie się już raczej fatygował do banku. Po pierwsze, to znaczna oszczędność czasu – dostęp do konta przez Internet, oznacza dostęp do konta o każdej porze i z każdego miejsca na świecie. Po drugie, jeśli sami wprowadzamy swoje zlecenia do systemu bankowego poprzez system bankowości internetowej, definiując jaki to ma być przelew (jednorazowy czy regularny), kiedy i na czyje konto zrealizowany, oszczędzamy też pieniądze. Przelewy internetowe nie kosztują zwykle więcej niż złotówkę. Bankowość internetowa jest bezpieczna. Logując się do systemu podajemy swój identyfikator i hasło dostępu, które są tylko nam znane.Wykonywanie kolejnych operacji (np. wykonanie przelewu) wymaga zwykle podania kolejnego hasła, które możemy odczytać z listy haseł doręczonej przez bank, albo bank przysyła do nas hasło SMS-em na komórkę. Korzystając z Internetu możemy także zakładać i zrywać lokaty, składać wnioski kredytowe, zawierać umowy ubezpieczeń , kupować i sprzedawać fundusze inwestycyjne, a nawet składać zlecenia giełdowe.

Konto oszczędnościowe to wygodny sposób pomnażania pieniędzy.

W ostatnich latach konta oszczędnościowe stały się alternatywą dla lokat bankowych – są prawie równie wysoko oprocentowane, ale nie mają ograniczeń. Pieniądze z kont oszczędnościowych można wypłacać kiedy się chce, choć jak już ktoś raz zacznie na nich oszczędzać, to wyciągać z nich pieniędzy nie lubi. Konto oszczędnościowe jest dodatkowym rachunkiem bankowym nie można na nim wykonywać zbyt wielu operacji – można na nie wpłacać pieniądze i je z niego wypłacać. Już od pierwszego dnia są oprocentowane i pracują tak długo, aż pieniędzy nie wycofamy. Odsetki naliczane są na koniec miesiąca i dodawane do stanu konta oszczędnościowego.

FINANSE DLA CIEBIE I FIRMY.